Права українців у Польщі

Права українців у Польщі

За офіційними даними у 2021 році у Польщі працювало майже два мільйони українців. Після 24 лютого кількість українців у Польщі зросла у рази, війна змусила шукати безпечний притулок у чужій країні. У цьому матеріалі розповімо, якою є Польща для біженців з України, які права є в українців зі статусом “біженець” при працевлаштуванні та у повсякденному житті.

Які права мають біженці з України у Польщі

Перебування українців у Польщі, які прибули до країни з початком повномасштабної війни в Україні, тобто після 24 лютого, регламентується Директивою ЄС 2001/55/ЄС та законом про допомогу українцям, ухваленим урядом республіки Польща у березні 2022 року. На підставі цих нормативно-правових актів українці отримують право на:

 • безкоштовний притулок та харчування на час розгляду заявки;
 • гуманітарну допомогу;
 • працевлаштування після набуття статусу біженця або оформлення PESEL;
 • безкоштовне відвідування мовних курсів;
 • соціальні виплати, включаючи виплати незаможним та пенсіонерам;
 • навчання у дошкільних, середніх та вищих навчальних закладах;
 • безкоштовне навчання студентів з України у польських ВНЗ;
 • відкриття фірми у Польщі для українців, що дає змогу розпочати власну справу на спрощених умовах;
 • інтеграційну підтримку протягом 12 місяців після надання статусу біженця;
 • безкоштовне медобслуговування;
 • безкоштовні консультації юриста за потреби.

Як бачите, права біженців з України майже такі самі, як для громадян Польщі. Не дарма президент Республіки Польща заявляв, що українці не біженці в їхній країні, а гості.

Права громадян України, які перебувають у Польщі на роботі

Почнемо з того, що права українців у Польщі передбачають можливість працевлаштування після набуття статусу біженця або отримання PESEL (аналог українського ідентифікаційного коду). Виходить, що право українця у Польщі на роботу є у таких випадках:

 • у вас є громадянство України, але після 24 лютого ви потрапили на територію Польщі через офіційні пункти пропуску та легалізували своє перебування;
 • у вас є громадянство України, і ви легально проживаєте у Польщі на підставі візи, ВНЖ чи єдиного дозволу.

Зазначимо, що у Польщі необов’язково оформляти статус біженця, достатньо отримати PESEL. Саме цей документ гарантує українцям права майже на рівні з громадянами Польщі.

Інші формальності, пов’язані з працевлаштуванням, вирішує роботодавець. Протягом 14 днів з дня початку роботи він зобов’язаний повідомити центр зайнятості про прийняття на роботу. Інформація про працівника передається в електронному вигляді на сайті www.praca.gov.pl.

У цьому повідомленні вказується: інформація про роботодавця, персональні дані громадянина України, вид договору між роботодавцем та громадянином України, посада або вид виконуваної роботи.

Що важливо знати під час працевлаштування: загальні правила

Польща для біженців з України — одна з найкомфортніших країн. До війни у ​​Польщі працювало до двох мільйонів українців, тепер ця цифра збільшилася, адже багато біженців виявили бажання працевлаштуватися. Ми хочемо нагадати головні правила під час працевлаштування:

 • Жодних платних вакансій, якщо від вас вимагають гроші за працевлаштування — це шахраї. Послуги агенцій з підбору персоналу оплачує роботодавець.
 • Не працюйте до підписання договору з роботодавцем, починайте виконувати обов’язки після офіційного працевлаштування.
 • Не погоджуйтесь на нелегальну роботу — praca na czarno, оскільки ваші права не будуть захищені, і в кращому разі вам не доплатять за працю.
 • У жодному разі не віддавайте роботодавцю чи посереднику паспорт, ніхто не має права забирати оригінал документів. А якщо таке сталося, негайно звертайтесь до посольства.
 • Не погоджуйтесь на роботу, якщо не розумієте змісту документа, який вам пропонують підписати.
 • Відмовтеся від вакансії, якщо пропонуються незрозумілі умови праці.

Рекомендації від Orion Group

Наша агенція Orion Group спеціалізується на підборі роботи в Польщі для українців. Переважна кількість вакансій розрахована на людей без особливих навичок. У нас ви знайдете вакансії для чоловіків, жінок та сімейних пар. На сервісі ви можете переглянути актуальні вакансії та зв’язатися з нами. Ми детально розповімо, які документи знадобляться, а також беремо на себе оформлення паперів. І все це безкоштовно. Не варто шукати підводні камені, послуги підбору персоналу оплачує роботодавець — наше завдання знайти відповідальних працівників.

Усі вакансії, запропоновані на Orion Group, передбачають офіційне працевлаштування. Тобто укладатиметься договір з роботодавцем, здійснюється перевірка його благонадійності, а ви отримуєте повний супровід, аж до того, що вас зустрінуть після прибуття в Польщі. Якщо ви зараз уже у Польщі зі статусом біженця чи без, ми також можемо допомогти з працевлаштуванням. Зв’яжіться з нами будь-яким зручним способом.

Це може вас зацікавити:

Скільки коштує квартира у Польщі Скільки коштує квартира у Польщі

Скільки коштує квартира у Польщі

Польща стала прихистком для мільйонів українців, яких війна змусила залишити свої домівки та майно. Напад Росії на Україну супроводжується жахливими руйнуваннями...

Learn more
Що дає песель у Польщі Що дає песель у Польщі

Що дає песель у Польщі

На підставі закону про допомогу українцям від 16 березня 2022 року, наші громадяни можуть подавати заявки на отримання PESEL. Польща надає...

Learn more
Як правильно проходити карантин у Польші Як правильно проходити карантин у Польші

Як правильно проходити карантин у Польші

Kwarantanna domowa – офіційний мобільний додаток для проходження карантину в Польщі. Його установка є обов’язковою для тих осіб, хто був направлений...

Learn more