Права українців у Польщі

Права українців у Польщі

За офіційними даними у 2021 році у Польщі працювало майже два мільйони українців. Після 24 лютого кількість українців у Польщі зросла у рази, війна змусила шукати безпечний притулок у чужій країні. У цьому матеріалі розповімо, якою є Польща для біженців з України, які права є в українців зі статусом “біженець” при працевлаштуванні та у повсякденному житті.

Які права мають біженці з України у Польщі

Перебування українців у Польщі, які прибули до країни з початком повномасштабної війни в Україні, тобто після 24 лютого, регламентується Директивою ЄС 2001/55/ЄС та законом про допомогу українцям, ухваленим урядом республіки Польща у березні 2022 року. На підставі цих нормативно-правових актів українці отримують право на:

  • безкоштовний притулок та харчування на час розгляду заявки;
  • гуманітарну допомогу;
  • працевлаштування після набуття статусу біженця або оформлення PESEL;
  • безкоштовне відвідування мовних курсів;
  • соціальні виплати, включаючи виплати незаможним та пенсіонерам;
  • навчання у дошкільних, середніх та вищих навчальних закладах;
  • безкоштовне навчання студентів з України у польських ВНЗ;
  • відкриття фірми у Польщі для українців, що дає змогу розпочати власну справу на спрощених умовах;
  • інтеграційну підтримку протягом 12 місяців після надання статусу біженця;
  • безкоштовне медобслуговування;
  • безкоштовні консультації юриста за потреби.

Як бачите, права біженців з України майже такі самі, як для громадян Польщі. Не дарма президент Республіки Польща заявляв, що українці не біженці в їхній країні, а гості.

Права громадян України, які перебувають у Польщі на роботі

Почнемо з того, що права українців у Польщі передбачають можливість працевлаштування після набуття статусу біженця або отримання PESEL (аналог українського ідентифікаційного коду). Виходить, що право українця у Польщі на роботу є у таких випадках:

  • у вас є громадянство України, але після 24 лютого ви потрапили на територію Польщі через офіційні пункти пропуску та легалізували своє перебування;
  • у вас є громадянство України, і ви легально проживаєте у Польщі на підставі візи, ВНЖ чи єдиного дозволу.

Зазначимо, що у Польщі необов’язково оформляти статус біженця, достатньо отримати PESEL. Саме цей документ гарантує українцям права майже на рівні з громадянами Польщі.

Інші формальності, пов’язані з працевлаштуванням, вирішує роботодавець. Протягом 14 днів з дня початку роботи він зобов’язаний повідомити центр зайнятості про прийняття на роботу. Інформація про працівника передається в електронному вигляді на сайті www.praca.gov.pl.

У цьому повідомленні вказується: інформація про роботодавця, персональні дані громадянина України, вид договору між роботодавцем та громадянином України, посада або вид виконуваної роботи.

Що важливо знати під час працевлаштування: загальні правила

Польща для біженців з України — одна з найкомфортніших країн. До війни у ​​Польщі працювало до двох мільйонів українців, тепер ця цифра збільшилася, адже багато біженців виявили бажання працевлаштуватися. Ми хочемо нагадати головні правила під час працевлаштування:

  • Жодних платних вакансій, якщо від вас вимагають гроші за працевлаштування — це шахраї. Послуги агенцій з підбору персоналу оплачує роботодавець.
  • Не працюйте до підписання договору з роботодавцем, починайте виконувати обов’язки після офіційного працевлаштування.
  • Не погоджуйтесь на нелегальну роботу — praca na czarno, оскільки ваші права не будуть захищені, і в кращому разі вам не доплатять за працю.
  • У жодному разі не віддавайте роботодавцю чи посереднику паспорт, ніхто не має права забирати оригінал документів. А якщо таке сталося, негайно звертайтесь до посольства.
  • Не погоджуйтесь на роботу, якщо не розумієте змісту документа, який вам пропонують підписати.
  • Відмовтеся від вакансії, якщо пропонуються незрозумілі умови праці.

Рекомендації від Orion Group

Наша агенція Orion Group спеціалізується на підборі роботи в Польщі для українців. Переважна кількість вакансій розрахована на людей без особливих навичок. У нас ви знайдете вакансії для чоловіків, жінок та сімейних пар. На сервісі ви можете переглянути актуальні вакансії та зв’язатися з нами. Ми детально розповімо, які документи знадобляться, а також беремо на себе оформлення паперів. І все це безкоштовно. Не варто шукати підводні камені, послуги підбору персоналу оплачує роботодавець — наше завдання знайти відповідальних працівників.

Усі вакансії, запропоновані на Orion Group, передбачають офіційне працевлаштування. Тобто укладатиметься договір з роботодавцем, здійснюється перевірка його благонадійності, а ви отримуєте повний супровід, аж до того, що вас зустрінуть після прибуття в Польщі. Якщо ви зараз уже у Польщі зі статусом біженця чи без, ми також можемо допомогти з працевлаштуванням. Зв’яжіться з нами будь-яким зручним способом.

Це може вас зацікавити:

Скільки коштує квартира у Польщі Скільки коштує квартира у Польщі

Скільки коштує квартира у Польщі

Польща стала прихистком для мільйонів українців, яких війна змусила залишити свої домівки та майно. Напад Росії на Україну супроводжується жахливими руйнуваннями...

Learn more
Сейм Польщі розглядає поправки до Закону про іноземців 🧑‍⚖️ Сейм Польщі розглядає поправки до Закону про іноземців 🧑‍⚖️

Сейм Польщі розглядає поправки до Закону про іноземців 🧑‍⚖️

іноземець, який отримав Карту Побуту більше не повинен повністю переробляти карту при зміні роботодавця. Достатньо подати заяву про зміну рішення воєводи....

Learn more
Візовий центр оновив дати подачі документів. Знайди своє місто Візовий центр оновив дати подачі документів. Знайди своє місто

Візовий центр оновив дати подачі документів. Знайди своє місто

Нові дати для подання документів вже доступні на порталі оператора візових центрів Польші VFS Global. Згідно оновленного календаря можна подати документи...

Learn more